'' SAĞLIKLI YARINLAR İÇİN ORGANİK ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ '' TRC2/16GAP ODZ 02 -0004

Şanlı Urfa  '' Sağlıklı yarınlar için organik zeytinyağı üretiyoruz '' Projesi 2016 yılı GAP organik değer zinciri mali destek programı kapsamında Karacadağ kalkınma ajansı tarafından sağlanan mali katkı , Harran Üniversitesi ziraat fakültesi yrd.doç.dr. Ebru SAKAR 'ın organizasyonu ile eğitmen zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL tarafından 26 ve 27 temmuz tarihlerinde Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde 2 günlük zeytinyağı duyusal analiz (tadım) eğitimi düzenlendi.2015 yılında yine Serdar Öçten ÜNSAL tarafından verilen eğitim sonrası Şanlı Urfa'da zeytinyağına olan ilgi artmış, kaliteye uzanan yolda önemli gelişmeler yaşanmıştı. 2015 yılında 4 gün süren eğitimlerin ardından ortak proje ile Harran üniversitesi kampüs sınırları içerisine 10 ton kapasiteli Ebrulim zeytinyağı üretim tesisi kurularak  üniversite , halk işbirliği ile üretilen soğuk sıkım zeytinyağları Şanlı Urfa'da hak ettiği değere kavuşarak ekonomik yönden de getiri sağlamaya başlamıştı.

Ardından yine üniversite içerisine zeytin salamura tesisi kurularak bölgeye getirilen Trilye (gemlik) çeşidi zeytinlerin işlenmesi ve dolayısı ile katma değer artışının sağlanması ile ekonominin canlanması büyük fayda sağlamıştır. Ebrulim zeytinyağı ve salamura tesislerinde üretilen zeytin ve zeytinyağlarının kalitesi çevre illere ve yurt dışına kadar ulaşmış ve üretilen ürünler için sıra yazılmaya başlanmıştır. Uygulamalı eğitimlerin  haklı kalite artışına yansıması ile bu yıl zeytinyağı duyusal analiz (tadım) eğitimleri devam etmiş yöre halkının ilgisi ile başarılı 2 gün sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtılmıştır.
Üretim ve kalitede artışın yükselmesi talep patlamasını oluşturduğundan , üniversite Ebru SAKAR'ın haklı istekleri doğrultusunda zeytinyağı üretim tesisine ek olarak ikinci 40 tonluk hattı eklemiş ve bu yıl üretim kapasitesi 50 tona çıkarılmıştır. Başarılı projeleri ile bölgeye umut ışığı olan Yrd.Doç.Dr. Ebru SAKAR 'ı gönülden alkışlıyoruz.


3 yıl içerisinde başarı basamaklarını hızla tırmanan Şanlı Urfa zeytinciliği artık organik üretimde de söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Projelerle engeller bir bir aşılıyor. 

Bu projede bize desteğini esirgemeyen eğitmenimiz  zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL'a , eğitim numuneleri ile kaliteli zeytinyağlarını göndererek her eğitimi canı gönülden destekleyen Ovilo zeytinyağı , Özem Zeytinyağı , Som Menteşe zeytinyağı , Tuay zeytinyağı , Zeytinseli Zeytinyağı  markalarımıza da teşekkür ediyoruz.


17.08.2017

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.